Kobe: “Basketbolu sevdiğim kadar işi de seviyorum”

Kobe Bryant nasıl bir iş adamıdır? 

Kobe Bryant basketbolu bırakmasından sonra kendisini işe ve girişimciliğe verdi.

Bryant’ın bir iş adamı olarak hayatı nasıl gidiyor? Parkede olduğu gibi iş dünyasında da hayatı başarılı bir şekilde mi? Bu sorularla ilgili aslında pek fazla şey yazılıp çizilmiyordu.

En azından Kobe’nin oyuncu olarak hayatını kazandığı dönemdeki kadar yakından takip edemiyorduk.

ESPN’den Darren Rovell, Kobe’yle bir röportaj yaparak yazdığı yazıyla kendisinin bir iş adamı olarak çok güzel bir profilini çizmiş.

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Biz sizin için yine akılda kalan bölümlerini aktaralım:

“Kobe Bryant’ın bir iş adamı olmayı ne kadar ciddiye aldığını anlamak için mail veya mesajda cevap verme süresini göz önüne almak gerekiyor. Bütün akşam boyunca Bryant yatırım yaptığı şirketlerden biriyle sürekli olarak iletişim halindeydi. Basketbol sahasında olduğu gibi oyunun limitlerini bütün yönetim uyurken çalışarak zorluyordu.”

Bryant “Biz takıntılıyız. Bir şeyi günde 24 saat önemserseniz bu oluyor. Yaptığımız şeyin dışında başka bir şey yapmak istemiyoruz” diyor.

2013’te Bryant yatırımcı Jeff Stibel ile ortaklık kurdu ve üç yıl sonrasında ikili medya, teknoloji ve data için 100 milyon dolarlık fon duyurdu. Bryant yatırdıkları parayı geri kazanana kadar kutlama yapmak için bir sebep olmadığını söylüyor.  

Kobe Bryant’ın yatırım yaptığı şirketlerden BodyArmor sporcu içeceği üretiyor. 2012’de 3 milyon dolar satış yapan şirket bugün 200 milyon dolara yakın satış yapıyor. Kobe her gün Gatorade ve Powerade’den pasta dilimlarini kapmaya çalışıyor. Kobe 2025 yılını BodyArmor’un en çok satan spor içeceği markası olacağına inanıyor ve şöyle diyor “Çocukken bana NBA’de oynamamın ne kadar düşük bir ihtimal olduğu söyleniyordu. Bu oranlar bu Power Armor’un oranlarından çok daha düşüktü.”

Kobe “İnsanlara basketbol kadar işi ne kadar çok sevdiğimi anlatmaktan yoruldum. Çünkü insanlar bana üç tane kafam varmış gibi bakıyor. Ama öyle ben işi, business’ı seviyorum” diyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir