NBA formalarına sponsor olmanın getirisi var mı?

NBA’de bu sezon ilk defa sponsorlu formalar deneniyor. Her takım artık formalarında sponsorlarının logolarını taşıyabiliyor. Ancak bu sponsorlar Avrupa basketbolunda olduğu gibi formanın ön tarafını kaplamıyor. Formada göğsün üst köşesinde 2.5 inçe 2.5 inç olacak şekilde sponsorlar bir arma gibi taşınıyor. Kulüp logosu ile forma reklamının yerleri NBA’de yer değiştirmiş gibi düşünün.

2018 seonun ortalarına geldiğimiz bugünlerde formalara sponsorluk veren firmalar da haliyle yaptıkları yatırımların karşılığını yani return of investment (ROI) merak etti. Bu noktada devreye giren GumGum Sports bu forma reklamlarının kesinlikle bir yatırım karşılığı olduğunu ortaya çıkardı.

NBA takımlarının formalarına sponsorluk veren firmalar sadece sosyal medyada toplam 350 milyon dolar bedelinde bir gösterim imkanı elde etti.

NBA’de forma sponsorluğu için en çok parayı harcayan firma Rakuten. Golden State Warriors’ın formasına logolarını koydurmak için yılda 20 milyon dolar veriyorlar. Diğer takımların bu forma sponsorluklarından aldıkları ücret ise ortalama 5 milyon dolar civarında.

GumGum Sports’un raporuna göre NBA formalarına sponsor olan ve en iyi ROI’yi elde edenler şunlar:

Cleveland Cavaliers (Goodyear)
Golden State Warriors (Rakuten)
Boston Celtics (General Electric)
Los Angeles Lakers (Wish)
New York Knicks (Squarespace)             

2 Yorum

 1. Cem 5 Mart 2018 ¬ 10:18

  Eğerki doğru model kullanılsa idi, sponsorların getirisi tatminkar düzeyde olurdu.

  Doğrulanmış model bakmalılar

  Yorum
 2. Freightera 20 Mart 2018 ¬ 05:07

  Çok teşekkürler kardeşim

  Yorum

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir