Pyeongchang 2018’de görücüye çıkan 3 teknoloji

Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları tarihin en teknolojik Olimpiyatları oluyor. Teknoloji ve dijitalleşmeye yön veren ülkelerden biri olan Güney Kore’de düzenlenen bu organizasyon Samsung ve Intel gibi firmaların gövde gösterisi yaptığı bir ortam oldu.  Yakın bir zamanda bütün dünyanın kullanacağı teknolojik gelişmeler bugünlerde Pyeongchang şehrinde ilk kez deneniyor.

 

5G

https://www.youtube.com/watch?v=g6-GjRZLkx8

Yakın bir zamanda 5G bağlantısı bütün dünyada yaygınlaşacak. Bugünlerde 44 bin kişinin yaşadığı küçük bir şehir olan Pyeongchang kentinde Intel ve Güney Koreli mobil operatör KT, 5G bağlantı denemelerini yapıyor.

Intel’in cross-county pistine yerleştirdiği 5G bağlantısı sağlayan istasyonlar düzinelerce kameranın görüntüsünü aktararak sanal gerçeklikte yayın yapılan ilk Kış Olimpiyatları oldu. 5G sinyalinin şimdilik sadece Pyeongchang’de denenmesinin sebebi ufak bir alanda kalabalık bir kitlenin kullanması. Olimpiyatları yerinde takip eden kişilerin mobil internet bağlantısında bir hızlanma olmadı. Kullanıcıların 5G hızını test etmesi için Fan Zone’larda Intel’in koyduğu tabletler izleyiciler tarafından kullanılarak 5G bağlantısının denenmesine izin veriyor.

 

Sürücüsüz otomobiller

https://www.youtube.com/watch?v=CgySPpFOp6Q

 

Güney Kore’nin otomotiv endüstrisindeki devi Hyundai de Pyeongchang’i bir sahne olarak kullandı. Hyundai sürücüsüz otomobili Nexo SUV’un Olimpiyat izleyicileri tarafından denenmesine izin verdi. Otomobil günlerce Seoul ile Pyeongchang arasında ziyaretçileri sürücüsüz bir şekilde taşıdı.

Nexo SUV yakıt hücresi ile çalışan dünyanın ilk sürücüsüz otomobili. Yakıt kullanmıyor bunun yerine hidrojen ve oksijen karışımından elektrik üretiyor. Aynı enerji kaynağı Hyundai’nin statlar arasında ulaşımı sağlayan otobüslerde de kullanılıyor.

 

Sanal gerçeklik

https://www.youtube.com/watch?v=AdcJUNLc-Uw

 

Güney Kore’nin en büyük markası Samsung, Olimpiyatlar’ı VR teknolojilerini denemek için değerlendirdi.

Fan Zone’larda Samsung izleyicilere VR ile snowboard ve kayak müsabakalarına katılma şansı tanıdı. Oyunlardan önce Hollandalı kayakçılara SmartSuits ismini verdikleri kıyafetleri giydirdiler ve kayakçıların antrenörlerinin akıllı telefonuna vücut hareketlerini bir bildirim olarak gönderdiler. Veriyi değerlendiren antrenörleri performanslarını analiz edip kayakçıları kollarında bulunan titreşimli bileklikler sayesinde yönlendirdi.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir