Rusya’nın skandal doping laboratuvarı bara dönüştürüldü

2014 Kış Olimpiyatları’nda Rusya’nın doping skandalının merkezi olan bina, Soçi’nin turist patlaması yaşadığı bugünlerde bir restoran ve kokteyl barı olarak hizmet veriyor.

Olimpiyatlar sırasında Olimpik Anti-Doping Laboratuvarı olarak kullanılan binada verilen kokteyllerin isimleri doping referansları taşıyor. Bir sporcunun dopingli olup olmadığını kanıtlamak için verdiği ikinci örnek olan “B Numunesi” veya “B Sample” bu barda tekila, sambuca ve acı sostan oluşan bir kokteyl olarak içiliyor.

2016’da Maria Sharapova’nın kanında çıkan Meldonium sipariş ettiğinizde ise önünüze Red Bull ve Absinthe kokteyli geliyor. Asscoiated Press’e konuşan barın menajeri Elena Dyatlova “Bu binanın hikayesini unutmamak gerekiyor. Bu tarihi bir şey” diyor.

2014’te sporculara devlet desteğiyle doping yapıldığını itiraf eden Grigory Rodchenkov da sporculara bu maddeleri içkiyle karıştırarak vermiş. Stereoidleri viski veya vermouth ile karıştırarak sporculara veren Rodchenkov, Kış Olimpiyatları’nda dopingli numuneleri bu binada yer alan laboratuvarın duvarındaki gizli bir bölmede temiz numunelerle değiştirmiş.

Bugün bu barda sipariş verdiğinizde artık anabolik steroid kokteylinize konulmuyor. 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir