Yeni Premier Lig yayın ihalesiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Dünya ekonomisi her ne kadar ülkelerin aldıkları bağımsız kararlarla kitlesel bir şekilde oluşuyor gibi görünse de hemen her şey ABD’de esen rüzgara göre değişiyor. Bu yüzden yatırımcılar büyük bir adım atmadan önce FED’in faiz kararını bekler veya ABD tüketici fiyat endeksinin düşmesi veya artması okyanusun karşı kıyısındaki bir ülkede kriz yaratabilir.

Futbol endüstrisinde de İngiltere Premier Ligi’nin ekonomik gücü dünya futbol piyasasını belirleyen en büyük etkenlerden biridir. Bu yüzden bu ligin yayın hakkının daha ucuza veya daha pahalıya kapanması dünya transfer borsasını etkileyen faktörlerden biridir. İhale pek rağbet edilmeyen iki paket dışında kapanmış sayılır. İhalenin nasıl kapandığını özet geçmek gerekirse:

 • Premier Lig’de 2019-2022 dönemini kapsayan üç yıllık yayın ihalesinin sonucu dün belli oldu. 1992’den bu yana Premier Lig’in yayıncısı olan SKY satılan yedi yayın paketinin dördünü satın aldı. Paketlerden birini de BT Sports aldı. Kalan iki paketin ihalesi ise önümüzdeki günlerde sonuçlanacak
 • Sky Sports ve BT Sports toplam 5 paket yani 160 maç için 4.46 milyar pound ödeyecek. Bu üç yıl önce ödenen 5.1 milyar pound’un 500 milyon pound aşağısında.
 • Sky Sports yeni anlaşmada sezonda 200 milyon pound daha az, maç başına ise yüzde 16 daha az ödeyecek.
 • BT Sports 32 Cumartesi öğlen maçı için 885 milyon pound ödeyecek. Bir önceki anlaşmada ödediklerinden 75 milyon pound daha aşağıda.
 • Skysports satın aldığı paketlerle sezonda toplam 128 maç yayınlayacak. Satın aldıkları paketler şunlar:
 • 32 Cumartesi 17.30 maçı

  8 Cumartesi 17.45 maçı

  32 Pazar 14.00 maçı

  32 Pazar 16.00 maçı

  24 Cuma veya Pazartesi maçı

 

 

 • BT Sports’un alabildiği tek paket ise Cumartesi 12.30 maçı oldu.
 • Şu an halen ihalede alıcısını bulamayan iki pakette toplam 40 maç var. Bu paketler resmi günlerde oynanan maçlar ve hafta içi maçlarını  kapsıyor.
 • Yeni anlaşmada maç başına yayın için ödenen ücret 9.3 milyon pound olacak. Bir önceki anlaşmada 10.2 milyon pound’dı. Kalan iki paketin satış rakamı bu ücreti 10.2 milyon poundun üstüne çıkarması neredeyse imkansız.
 • 2012 ve 2015 ihalelerinden sonra Premier Lig yayın haklarının fiyatı yüzde 70 artmıştı. Bu düşüşten sonra kulüplerin ve futbol endüstrisinin ihaleden memnun kalmayacağı çok açık. BT ve Sky için ise finansal olarak bir rahatlama olacağı kesin.
 • İhalede Facebook, Twitter ve Amazon’un etkili olması ve fiyatı yukarıya çekmesi bekleniyordu. Fakat bu yaşanmadı. Kalan paketlere talep yüksek olmadığı için Slikon Vadisi devleri Premier Lig’e hafta içi maçlarıyla giriş yapabilir.
 • İhalenin sonucuna bakıldığında büyük kulüpler yayın gelirlerinde bir düşüşle karşılaşacak. Bu durumun da Manchester United, Arsenal, Chelsea, Manchester City gibi kulüplerin İngiltere dışındaki yayın haklarının nasıl paylaşılması gerektiğini yeniden tartışmaya açması bekleniyor. Geçmişte yaşanan yayın geliri paylaşımında büyü kulüplerin daha büyük paylar istediği tartışmalar yeniden alevlenebilir.

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir