Ulusal Amerikan Futbolu Ligi, NFL’de kadınlar aktif olarak yer alıyor fakat bunu daha çok “ponpon kız” olarak adlandırabileceğimiz cheerleader görevinde yapıyorlar. NFL’de cheerleaderlar kimi zaman futbolcular kadar tanınır olabiliyorlar. Fakat son yaşanan gelişmeler nedeniyle cheerleader’ların çalışma koşulları ve karşı karşıya kaldıkları zorluklar bir tartışma konusu oldu.

New Orleans Saints takımının chearleaderı Bailey Davis instagram’a koyduğu iç çamaşırlı fotoğrafı nedeniyle işinden atıldı. Davis, işten atılma gerekçesi olarak cheerleaderların çıplak veya yarı çıplak bir şekilde görünmemesini gerektiren kuralı çiğnediğinin gösterildiğini söyledi.

Davis işten atıldıktan sonra Eşit Çalışma Fırsatları Komisyonu’na şikayette bulunacağını açıkladı.

Davis’in bu mücadelesi yeni başlarken ABD basını cheerleaderların bağlı oldukları diğer kuralları da yazmaya başladı. Maçın durakladığı anlarda tribünleri hareketlendirme görevine sahip olan bu kadınların ideal bir kiloda olması gerektiği bilinen kurallardan biri. İlginç kurallardan biri de “tamponların düzgün bir şekilde kullanılması gerektiği.”

Toplum içine eşofmanla çıkmama kuralının de yer aldığı bu kurallar kitapçığını The Times inceledi. Kitapçıkta bir cheerleaderın kişisel hijyeninden, ilişkilerine, neler giyebileceklerine ve tüylerini nasıl almaları gerektiğine kadar kişilik haklarını delen birçok kural bulunuyor.

Carolina Panthers’ın TopCats olarak da bilinen cheerleader grubu maçtan beş saat önce statta bulunmak zorunda, su molalarını yalnızca takım ataktayken alabiliyorlar ve üniformalarını yalnızca stadı terk ettikten sonra değiştirebiliyorlar.  

Aldıkları ücret de bu kadınların karşı karşıya kaldığı haksızlıklardan bir diğeri. Cheerleaderlar, asgari gelirin hemen biraz üstünde kazanıyor ama üniformaları için ceplerinden para ödemek zorundalar. Birçoğu yardım gecelerine, bilet satış etkinliklerine ve etkinliklere katılmak zorunda. Bu ekstra işlerin ise parası genellikle ödenmiyor.

NFL’de birçok takımın cheerleaderları için takımın oyuncuları ile yan yana gelmemeleri yaygın bir kural. Birçok takım cheerleaderların NFL oyuncularını sosyal medyadan takip etmesini yasaklıyor. The San Francisco 49ers’ın cheerleader grubu için ise oldukça enteresan bir kural var. Bu takım için çalışan dansçı kadınlar insanlara 49ers’la birlikte olduklarını söyleyemiyorlar. Aynı zamanda maç günlerinde telefonlarının GPS’ini kapatıyorlar ve böylece arkadaşları ve aileleri o esnada nerede olduklarını bilemiyorlar.

 

Kaynak

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir