IOC cinsiyet eşitliği çalışmalarına ödül verdi

Uluslararası Olimpiyat Komites (IOC) 2017 Dünya Kadın ve Spor Ödülü’nü Finlandiya’dan Birgitta Kervinen’e verdi.

Hem ulusal hem de uluslararası arenada gönüllü olarak spora destek veren Birgitta Kervinen özellikle spor alanında cinsiyet eşitliğini yaygın bir düşünceye dönüştürme çabası için ödülü hak ettiği belirtildi.

Kervinen, Dünya Kadın ve Spor Ödülü’nü kazanırken kıtasal ölçekte de ödüler dağıtıldı. 

 

Afrika

Lide Anne Ouoba Zoma (Bırkina Faso)

Uzun mesafe koşuda ülkesini uluslararası temsil eden ilk kadınlardan biri olduğu için ödülü kazandı. Zoma kızların spora katılımının önündeki bariyerleri kaldırdı.

 

Amerika

Dr. Patricia Sangenis (Arjantin)

Eski bir atlet ve bir doktor olan Dr. Sangenis kadın atletlerin sağlığı üzerine çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar kadınların spordaki performansına dair oluşan mitleri ortadan kaldırdı.

 

Asya

Japonya Kadınlar Tenis Federasyonu (Japonya)

Japonya Kadınlar Tenis Federasyonu, kadınların tenise katılımını aktif olarak destekledi. Tenise kadınların katılımını arttırırken dünya çapında elit kadın tenisçiler yetiştirdi.

 

Avrupa

Androulla Vassiliou (Kıbrıs)

Vassillou Avrupa Spor Komisyonu’nda iken Avrupa Birliği’n kanun ve tüzüklerine sporda cinsiyet eşitliğinin konulmasını sağladı.

 

Okyanusya

Judy Otto (Palau)

Palau Yüzme Federasyonu Başkanı Judy Otto kadınların spora katılması için cesaret verdiği için ödülü aldı. Otto ülkesinde sağlıklı ve aktif yaşama katkıda bulundu.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir