Bobsled ve skeleton Kış Olimpiyatları’nın en çok ilgi çeken branşlarından biri. Fakat bu branşlar için yapılan yatırım çoğunlukla karşılığını veremiyor. Oldukça masraflı bir yatırım olan bobsled pistleri yakın bir gelecekte buz yerine kaygan bir plastikten yapılabilir.

ABD’nin Indiana eyaletinde yer alan Purdue Üniversitesi’nin profesörlerinden Jan-Anders Mansson son yıllarda çeşitli ülkelerdeki bobsled federasyonlarıyla beraber araştırma yürütüyor ve yakın bir gelecekte bu pistlerin plastikten yapılması gerektiğini savunuyor.

Mansson, Purdue Üniversitesi’nde spor teknolojisi dersleri veriyor. “Bu tesisler inanılmaz masraflı. Ve bazılarını insanlar kullanmıyor bile. Olimpiyatlar için inşa ediliyorlar ve kullanılmadan bekliyorlar” diyor.

Üç yıldır yeni bobsled pistleri üzerine çalışan Mansson’ın önerdiği plastik pistler özel bir polietilen maddeden yapılabilir. Pistin hafif bir su tabakası ile kaplı olması halinde kızaklar ve bobsledler hiçbir değişikliğe ihtiyaç duymadan buzun üstünde nasıl kayıyorsa o şekilde hareket ediyor.

Mansson’ın aktardığına göre 2006 Torino Kış Olimpiyatları’ndaki bobsled pistinin yapımı 100 milyon dolara mâl oldu. Ve bu pistin bakımı için her yıl 1 milyon dolar harcama yapılmak zorunda. Mansson’ın önerdiğ plastik pistlerin maliyetinin ise 4 ila 5 milyon dolar olması bekleniyor.

Kaynak

 

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir