Hangi logo daha çok görünüyor: Adidas mı Nike mı?

Markalar futbol forma sponsorlukları için çok büyük paralar harcıyor. Peki buna değiyor mu?

Futbol formalarında yer alan logolar ve reklamlar için markalar milyonlarca dolarlık sponsorluk ücreti ödüyor. Peki bu ödenen rakamların karşılığını alıp almadıklarını nasıl bilebiliyorlar?

Çok kolay olmasa da markalar sponsorluklarının return on investment (ROI) yani yatırım getirisini çeşitli mecralar için ölçümleyebiliyor.

Bunu yapan firmalardan biri de Brandwatch. Şirket kendi geliştirdiği Brandwatch Analytics ile Avrupa futbolunu 180 gün görsel olarak takip etti ve hangi spor ekipmanı üreticisinin ne kadarlık bir yatırım getirisi olduğunu hesapladı.

Hesaplamayı şöyle yaptılar:

Nike, Adidas, Puma ve Under Armour gibi dört büyük forma üreticisini mercek altın aldılar. Hangi sponsorluğunu daha büyük bir görünürlüğe sahip olduğunu ve hangi sponsorluğun daha çok yatırım getirisi aldığın hesaplamak için Twitter ve Instagram’daki görsellerden faydalandılar.

Bu iki sosyal mecradaki her fotoğrafta formada yer alan markayı incelediler. Arsenal formasındaki bu Puma logosu gibi:

Hesaplama yapabilmek için sponsorluk için hangi markanın ne kadar ödediğini de bilmeleri gerekiyordu. Bu yüzden Joma’nın sponsor olduğu Swansea City’yi ve sponsorluk için ne kadar aldığı tam olarak bilinmeyen Borussia Dortmund’u değerlendirme dışında tuttular.

 

Sonuçlar ise şu şekildeydi:

 

En çok görünen kulüpler

  • Manchester United, Real Madrid’i neredeyse ikiye katlayarak en çok görsele sahip olan kulüp.
  • Manchester City, Inter Milan ve Juventus rakiplerine göre daha aşağıda yer alıyor.
  • Leicester ve AC Milan Şampiyonlar Ligi’nde yer almasa da oldukça iyi bir görünürlüğe sahipler.

 

Peki yatırım açısından bakıldığında hangi marka daha iyi bir yatırım getirisi elde etti?

 

  • Leicester ile sponsorluk imzalamak oldukça kârlı bir işe benziyor. Tabii ki kimse Leicester’ın şampiyon olacağını tahmin etmezdi. Bu yüzden Puma, görsel başına sadece 2.60 pound ödemiş oldu.
  • Bir diğer tarafta Inter için Nike’ın ödediği ücret görsel başına 68.82 pound.
  • Sosyal medyada bir görsel başına ödenen ücret ortalama 43 pound tutuyor. Elbette paylaşımlar, likelar ve yorumlar ulaşılabilirliği arttırdığından bu ortalamayı düşürüyor.

 

Futbolcularla yapılan sponsorluk anlaşmalarına baktığımızda ise Messi ve Cristiano Ronaldo doğal olarak en iyi yatırımlar olarak görünüyor.

Ortalama olarak Messi’nin görseli, Ronaldo’ya göre 2 kat daha fazla yer alıyor. Ödenen ücret hemen hemen aynı olduğu için de yatırım anlamında iki kat daha kârlı.

 

Brandwatch’un araştırmasındaki diğer ilginç noktalara da bakmakta fayda var:

Puma bu analizde oldukça başarılı bir sponsor olarak görünüyor. Puma’nın görsel başına harcadığı para ortalama 13.62 pound. Nike ise 45.53 pound harcıyor. Bunun sebeplerinden biri de Puma’nın formaların kollarına da logosunu koyması.

 

Böylece bu gibi durumlarda da Puma logosunu görünür oluyor:

 

 

Neymar etkisi

PSG’nin Neymar’ı transfer etmesi Nike için müthiş bir görünürlük sağladı. 3 Ağustos tarihinde paylaşılan her görsele kıyasla Neymar en çok paylaşılan isim oldu. Gün boyunca dakikada 142 tane tekil görsel pyalaşıldı. Bunda PSG’nin paylaşımlarında Nike logosunu da es geçmemesi önemliydi. Elbette bunun bilinçsiz bir şekilde yapıldığını kimse söyleyemez.

Bu görsel tam anlamıyla bir viral oldu. Twitter’da 130 binden fazla kez paylaşıldı ve 180 milyon kişi gördü. Bu analizde bu rakamları yakalayabilen başka bir görsel bulunmuyor.

 

Arsenal – Puma işbirliği

Puma’nın Arsenal ile olan sponsorluk anlaşması oldukça kârlı görünüyor. Arsenal’e yılda 34 milyon pound ödeyen Puma en iyi üçüncü yatırım getirisine sahip olan marka. Bunun sebebi ise Arsenal’ın goal gifleri. Arsenal maçlarında attıkları her golde buna benzer bir gif oynatılıyor:

Bu gifler de tabi ki Puma’ya da yarıyor. Çünkü diğer kulüpler sponsorlarını bu şekilde ön plana çıkarmıyor. Mesela Real Madrid’in giflerine bakalım:

Elbette sponsorluk anlaşmalarında “Giflerde de yer alacağız” diye bir madde olduğunu sanmıyoruz ama görünürlüğü arttırmak için harika bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Nike’ın kelepir Roma anlaşması

Roma Şampiyonlar Ligi’nde oynayan bir takım. Ve çok uluslu kadrosu ile dünyanın her köşesinde görünürlüğü var. Buna rağmen Nike, Roma’ya yılda 4 milyon euro ödüyor. Bu ücret Nike’ın Southampton ve Newcastle’a ödediği ücretten daha da az. Nike, Milan’a yılda 19 milyon pound, Inter’e 14 milyon pound ödüyor ve bu kulüpler Şampiyonlar Ligi’nde yer almıyor.

Roma’nın yeni bir sponsorluk anlaşması yapması şart görünüyor.

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir