Pyeongchang 2018’de sporcuların menüsü tam 18 sayfa

2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na katılan toplam sporcu sayısı 2920. Bu sporcularla birlikte antrenörleri ve takım görevlilerini de hesaba kattığınızda Pyeongchang 2018 Olimpik Köyü’nde beslenmesi gereken bir hayli kalabalık olduğu anlamına geliyor. Paralimpik sporcular ve takımlarıyla birlikte Olimpik Köy günde yaklaşık 8 bin kişiyi beslemek zorunda.

Amerikalı kızakçı Chriz Mazdzer’in çok paylaşılan pizza yeme videosundan da anlayabileceğiniz gibi bu sporcuların iştahı bir hayli yüksek.

Mazdzer gibi bir dilim pizzayı bir lokmada yutan 3 bine yakın sporcuya ve ekibine yemek yetiştirmek çok zor iş. Bununla birlikte bu tesis günde 24 saat, 190 farklı ülkeden ve farklı diyetlere sahip kişilere bu yiyecekleri hazırlamak zorunda.

Pyeongchang Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlar boyunca toplamda 5 milyon porsiyon yemek 13 farklı tesiste servis edilmiş oalcak. Buna Olimpik Köy, Basın Merkezi, Olimpik Plaza da dahil. Her gün yaklaşık 180 şef 180 farklı yemek hazırlıyor. Bunlara 30 helal yemek de dahil. Atletlerin kaldığı Olimpik Köy’de bugüne kadar en fazla 7 bin porsiyon yemek servis edildi.

Her ülkenin sporcularını beslemek için Pyeongchang yiyecek ve içecek takımı 18 sayfalık bir menü hazırladı. Bu menüde Batı yemekleri, Asya yemekleri, Kore yemekleri, vejeteryan yemekler, helal ve koşer yemekler olarak farklı kategoriler var.

Bütün yemekler altı temaya ayrılan açık büfelerde servis ediliyor: Salatalar, İtalyan, Asya, Dünya, Kore ve Helal. Bunlarla birlikte bolca sebze ve meyve çeşidinin olduğu bölümler var. Kurutulmuş meyveler bölümünde 13 çeşit meyve servis ediliyor. Sebzeler ise kesilmiş, haşlanmış veya sote edilmiş halde 20 çeşit olarak bulunuyor. Dokuz farklı çeşit ekmek, altı çeşit yumurta ve bunlarla birlikte pizza ve makarna bölümleri de yer alıyor.

İlginç olan bir diğer şey ise atletler yedi farklı çeşit peynire ulaşım imkanına sahip olması: Edem, İsviçre peyniri, camembert, feta, Cheddar, Bocconcini ve Grana Padano. Lapalar bölümünde de, bal kabağı, dana, midye ve Asya’ya özgü bir pirinç lapası olan Congee bulunuyor.  Çorbalara geldiğimizde ise miso, yengeç, mercimek, yosu, kemik, ıspanak, balık ve fasülye çeşitleri var.

Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları’nda servis edilen yemeklerin 18 sayfalık menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık’ı Snowboard’la temsil eden Aimee Fuller’ın Vlog postları Olimpiyat Köyü’ndeki gündelik yaşamla ilgili yemek de dahil olmak üzere güzel detaylar sunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Q4g1llteB_8

 

 

Yazı Hakkında Düşünceleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir